SPORTISCA-nekompromisní bezzásypové fotbalové trávníky ze Švýcarska

Titulní obrázek
10.12.2013

SPORTISCA-nekompromisní bezzásypové fotbalové trávníky ze Švýcarska


Kvalita bez kompromisů je pro nás zásadním kritériem při výběru našich obchodních partnerů. Proto volíme naprostou špičku mezi evropskými výrobci umělých trávníků. Jsme pyšni na to, že svým zákazníkům můžeme nabídnout umělé bezvsypové trávníky švýcarské firmy SPORTISCA, která vyvíjí bezzásypové umělé trávníky jiíž od roku 2005. Jsme oficiálním ditributorem pro ČR a SR!

SPORTISCA vyrábí jedinečné bezzásypové (bezvsypové) trávníky určené především na fotbal, ale i top trávníky na golfová hřiště a v neposlední řadě též okrasné trávníky určené do interiéru. SPORTISCA nabízí i revoluční tkané tenisové koberce určené do tenisových hal. Nic podobného jsme dosud neviděli. Rozhodli jsme se proto nabízet ucelenou řadu a celou škálu těchto výrobků. Ať už hledáte prvotřídní umělý trávník na fotbalové hřiště, golfový green anebo odpaliště, či špičkový povrch na halový tenis, SPORTISCA nabízí naprosto bezkonkurenční kvalitu. Precizní provedení v každém detailu se zaměřením na absolutní funkčnost a bezpečnost povrchu.

Aby toho nebylo málo nabízejí trávníky SPORTISCA nadstandardní životnost, minimální nároky na údržbu, naprosto přirozený vzhled a pro sportovce to nejdůležitější - radost, potěšení a autentický pocit ze hry srovnatelný s klasickým trávníkem. Trávníky SPORTISCA samozřejmě splňují nejnáročnější kritéria kladená na bezpečnost a ekologii. To vše díky naprosto unikátní technologii výroby za použití těch nejmodernějších materiálů. Přesně to, co byste od Švýcarů očekávali!

Bezzásypové trávníky SPORTISCA jsou na tak špičkové úrovni, že je používají i kluby v nejprestižnější evropské lize - Premier Leaugue.  To dokazuje, že je trávník na velmi vysoké úrovni z pohledu funkčních vlastností, životnosti a přirozeného vzhledu.

- Arsenal Londýn: hřiště pro halový trénink a po obvodu (výbězích) stadionu Emirates
- Liverpool: warm-up (zahřívací) zóna
- Cardiff: po obvodu (výbězích) stadionu / warm-up (zahřívací) zóna
- Tottenham Hotspurs: po obvodu (výbězích) stadionu / warm-up (zahřívací) zóna

- Olympijský stadion v Londýně: po obvodu (výbězích) stadionu / warm-up (zahřívací) zóna
 

 

 

Proč zvolit bezzásypový trávník?

Bezvsypové umělé trávníky bez sebemenších pochyb představují budoucnost co se týče umělých sportovních povrchů určených na fotbal. Není tajemstvím, že Evropská komise intenzivně jedná o výrazném omezení až kompletním zakázání používání gumového granulátu jako zásypu do fotbalových trávníků tzv. 3. generace. Zásypový granulát byl klasifikován (prostřednictvím ECHA) jako nebezpečný mikroplast. Omezení používání mikroplastů a zamezení jejich úniku do volné přírody je prioritou číslo jedna. Jde především o otázku trvale udržitelného rozvoje jak pro společnost, tak pro životní prostředí - ochranu vodních zdrojů.

Granulát ulpívá díky statické elektřině na kopačkách a na dresech hráčů. Existují studie ze Skandinávie, které prokazují, že se ročně z klasického fotbalového hřiště vynesou 1-3 tuny granulátu (přes zimu to je dokonce 3-5 tun). Pokud má trávník životnost 10 let, bavíme se celkově o 10-50 tunách granulátu co se roznese do okolí. Dále existují jednoznačné důkazy o tom, že takto dochází ke kontaminaci půdy i podzemních vod.

V neposlední řadě se jedná i o zdraví hráčů, kdy je snaha zamezit vdechování jemného prachu, který vzniká obrušováním gumového granulátu kopačkami.

Řešením nejsou ani nejnovější trendy nahradit gumový granulát pouze křemičitým pískem. Po upadnutí na trávník s křemičitým pískem často dochází k poškrábání a zranění hráčů. Písek navíc způsobuje obrušování vlákna a vede ke snížení životnosti trávníku. Dále písek časem tvrdne, což vede ke zhoršení herních vlastností a snížení vodopropustnosti trávníku. Mimoto nemůžou být zásypové trávníky nikdy kvalitně a hloubkově vyčištěny. Neustále se zvyšující hygienické nároky se stanou zásadní problematikou budoucnosti.

Do hry vstupují i přírodní zásypy, které jsou momentálně reprezentovány korkem nebo kokosovým zásypem Limonty. Korek ale nesplnil očekávání a počáteční nadšení již ochabuje. Kokosové kombinace vyvolávají řadu rozporů a běží i několik soudních sporů proti jejich používání. Momentálně se stává hitem použití drcených olivových pecek. I tuto cestu ale považujeme za dobový výstřelek a nepůjde o definitivní vyřešení problému.

Moderní bezzásypové trávníky mají velmi kvalitní herní vlastnosti, dlouhou životnost a daleko snáze se po ukončení životnosti recyklují. Díky absenci granulátu se daleko snáze udržují a čistí (mají lepší hygienické vlastnosti), odpadá nutnost úklidu granulátu z okolí sportovišť, jednodušeji se odklízí sníh, dokonce i v chladu se na bezzásypovém trávníku na rozdíl od toho s gumovým vsypem hraje příjemněji a nevzniká žádný jemný prach, který by hráči vdechovali.

Co se týče kluzkosti povrchu po dešti nebo za vlhkého počasí - ano, umělý trávník se stává kluzkým, stejně jako se stává kluzkým i přírodní trávník. Jedná se o naprosto přirozenou vlastnost každého trávníku, ať už umělého nebo přírodního. Kluzkost se dá částečně vyřešit výběrem vhodné obuvi. SPORTISCA umožňuje hru v kopačkách s gumovými hroty (lisovky, turfy), nelze však používat kopačky s kovovými hroty!

SPORTISCA dlouholetým výzkumem a vývojem vyřešila i nejpalčivější problém bezzásypových trávníků - nevyhovující podmínky pro torzi nohy (v angličtině Rotational Resitance), kdy se špunty na kopačkách zaseknou při brždění nebo otočce do umělých vláken povrchu a může tak dojít ke zranění hráče. Tohle měl být důvod, proč FIFA i některé národní fotbalové svazy neschválili použíití bezzásypových trávníků pro použití ve vyšších soutěžích. SPORTISCA v tomto ohledu bezezbytku splňuje standardy FIFA jako pro udělení licence FIFA Quality tak FIFA Quality Pro, a to i přes to, že se FIFA na základě tohoto zjištění pokoušela změnit požadované parametry pro udělení licence. A co víc, hraním se kvalita trávníku v tomto ohledu nezhoršuje, ale naopak zlepšuje!

FIFA samozřejmě sleduje své vlastní cíle a nikdy oficiálně nemluví o trvale udržitelném rozvoji a ochraně zdraví a přírody. Snaží se chránit držitele FIFA licence, kteří odvádějí do FIFA kasy ohromné poplatky (100.000 Švýcarských franků ročně, tedy cca 2.5 mil. Kč) za to, že jejich produkty certifikuje FIFA dle svých standardů. Tito výrobci nejsou schopni vyrobit kvalitní, profesionální bezzásypový trávník.

SPORTISCA splňuje ve všech ohledech i ty nejpřísnější parametry FIFA pro udělení potřebné licence. Nicméně se SPORTISCA rozhodla jít jiným směrem a místo nesmyslných poplatků pro získání licence investuje nemalé prostředky do nepřetržitého výzkumu a vývoje, který trvá jíž více jak 15 let.

Na trhu budou ještě nějakou dobu stále existovat trávníky s gumovým vsypem. Důvodem bude na jedné straně nedostatek výrobců kvalitních bezzásypových trávníků a na straně druhé cena.  Výroba zásypu bude vždy levnější než výroba bezzásypu. Musí se totíž použít mnohem kvalitnější typ příze (vlákna) a daleko sofistikovanější metody a technologie výroby.

 

 • Fotbalové trávníky T-Turf

Poslední generace bezzásypových fotbalových trávníků. SPORTISCA nastavuje zcela nové standardy pro bezzásypové umělé trávníky určené na fotbal. Průkopnická technologie věrohodně kopíruje hru a chování míče jako na klasickém trávníku. Na první pohled nerozeznáte od přírodního trávníku. Bezkonkurenční životnost. Veškeré výhody a přednosti umělých trávníků SPORTISCA naleznete zde.  Brožurka ke stažení zde. Návod na údržbu zde. Reference zde. Více o bezzásypových trávnících SPORTICA zde.

V naší nabídce naleznete základní verzi bezvsypového trávníku T-Turf S6.09 30mm, vyšší standard T-Turf S6.09 Pro 32mm a nejvyšší standard T-Turf S9 Revolution 34mm. Tyto trávníky doporučujeme pokládat společně ss speciální tlumicí polyuretanovou podložkou tl. 10 mm.

 • TL bezzásypového fotbalového trávníku T-Turf S6.09 30mm ke stažení zde. Splňuje kritéria FIFA Quality. 
 • TL bezzásypového fotbalového trávníku T-Turf S6.09 Pro 32mm Pro ke stažení zde. Splňuje kritéria FIFA Quality. 
 • TL bezzásypového fotbalového trávníku T-Turf S9 Revolution 34mm ke stažení zde. Splňuje kritéria FIFA Quality/Quality Pro.  

 

V nabídce máme i speciálku T-Turf All in One. Tento trávník je tak hustý, že nevyžaduje žádnou tlumicí podložku a instaluje se přímo na podklad. Útlum sil neuvěřitelných 55 %. Tento trávník je určený nejen na fotbal, ale např. i na volejbal. 

 • Technický list víceúčelového bezzásypového trávníku T-Turf All in One ke stažení zde.

 

Reference ČR:

 • 2016: Penzion Kopná, Podkopná Lhota. T-Turf S6.09 na pružné podložce 10 mm, 994 m2
 • 2016: Sportovní hřiště v obci Držková u Zlína. T-Turf S6.09 na pružné podložce 10 mm, 968 m2
 • 2017: Sportovního areál u ZŠ Slušovice: T-Turf S6.09 Pro na pružné podložce 10 mm, 1.455 m2
 • 2017: Obec Kunčice: T-Turf S6.09 na pružné podložce 10 mm, 1.664 m2
 • 2018: Obec Rusava: T-Turf S6.09 Pro na pružné podložce 10 mm, 968 m2
 • 2018: Obec Pňovice: T-Turf S6.09 Pro na pružné podložce 10 mm, 1.056 m2
 • 2019: Obec Holohlavy: T-Turf All in One, 1.045 m2
 • 2020: TJ EMĚ Mělník: T-Turf S9 Revolution na pružné podložce 10 mm, 1.179 m2

 

 

 • Golfové trávníky T-Green │ T-Range│ T-Target 

Revoluční trávník na golf inspirovaný přírodou. Milovníkům golfu nabízí mimořádné autentický zážitek ze hry. Brožurka v angličtině T-Green ke stažení zde.

 

 

 • Tenisové povrchy T-Floor

SPORTISCA vyrábí i unikátní tkané bezzásypové indoor koberce T-Floor dosahující výjimečných kvalit. Jedná se o vpichovaný smyčkový antistatický tenisový koberec ze 100% polyamidu. Kromě sportovně-funkčních vlastností je nejvyšší důraz kladen na ochranu zdraví sportovců a životního prostředí, jakožto i na dlouhověkost povrchu a nenáročnou údržbu. Koberec se vyznačuje vysokou hustotou vláken (cca 141 000 smyček/m2, celková hmotnost koberce cca 2 650 g/m2). ITF kategorie 5 - rychlý povrch (fast). Technický list koberce Sportisca T-Floor T7 Pro zde. ITF certifikát zde. Brožurka T-Floor ke stažení zde.

  

 

Sportovní centrum Arsenalu Londýn

V únoru 2015 instalovala SPORTISCA 1,400 m2 bezzásypového umělého trávníku T-Turf S9 Revolution ve sportovním centru HUB fotbalového klubu Arsenal Londýn, což jen potvrzuje výjimečné kvality tohoto trávníku. Zástupci anglického velkoklubu přijeli do Švýcarska už v roce 2014, aby si osobně prohlédli výrobu a referenční hřiště. Byli tak ohromeni, že se okamžitě rozhodli instalovat stejný trávník ve vlastní tréninkové hale.

 

Dodavatelem bezzásypového umělého trávníku pro fotbalový klub Arsenal je švýcarský výrobce Sportisca.

 

Podívejte se na video s Petrem Čechem, Theo Walcottem a Aaronem Ramseym. Hvězdné trio navštívilo ve sportovním centru trénink hráčů s amputovanými končetinami.

Zpět na novinky