TPV - vulkanizovaný termoplast, podstatně kvalitnější náhrada EPDM granulátu

Titulní obrázek
7.3.2015

TPV - vulkanizovaný termoplast, podstatně kvalitnější náhrada EPDM granulátu


S hrdostí Vám představujeme našeho nového partnera na poli sportovních povrchů. Od 1. ledna 2015 jsme partnerem anglické firmy Rosehill Polymers Ltd. a dodavatelem TPV pro Českou a Slovenskou republiku. V současné době se jedná podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí o nejkvalitnější materiál na trhu na pokládku tartanových povrchů. TPV povrchy jsou certifikovány Mezinárodní atletickou federací IAAF. Certifikáty ke stažení zde a zde.

TPV

TPV je obchodní značka pro barevné pryžové granule určené pro instalaci tartanových povrchů víceúčelových hřišť a atletických drah, vyráběné firmou Rosehill Polymers Ltd. Tyto granule jsou unikátní především tím, že v současné době neexistuje nikdo jiný, kdo by disponoval technologií potřebnou pro výrobu tohoto typu granulátu.

Název pochází z anglického Thermo Plastic Vulcanised coloured rubber. Jedná se o vulkanizovaný termoplast - polymerní materiál, který má vlastnosti elastomeru (EPDM pryže), ale dá se zpracovávat jako termoplast. Z chemického hlediska jde o plně zesítěné barevné pryžové granule založené na polyolefinickém elastomeru bez obsahu polypropylénu. Granulát se standardně vyrábí ve 24 barvách o frakci 0,5 – 1,5 mm a 1 – 4 mm. Materiál je kompletně testovaný tak, aby splňoval mezinárodně uznávané standardy a bylo ho možno použít pro sportovní účely.

TPV je speciální granulát se zvýšenou UV stabilitou a daleko lepšími mechanickými vlastnostmi i v porovnání s tím nejkvalitnějším EPDM granulátem. Pryž EPDM představovala revoluci na poli sportovních povrchů před více než 50 lety. Domníváme se, že TPV dříve či později plně nahradí pryž EPDM na trhu sportovních povrchů. Brožurka ke stažení zde.

Jen a pouze TPV od Rosehill Polymers ltd. neobsahuje polypropylen. Angličané mají na výrobu TPV granulátu unikátní recepturu. Existuje pár náhražek (např. s označením TPE-V), ale většinou se jedná o EPDM směsi a ty vždy obsahují PP - polypropylen, který snižuje kvalitu směsi, přilnavost PU pojiva na granulát a UV stabilitu.

Rozdíl v chemickém složení originálního TPV granulátu a TPV napodobenin, popř. TPE-V granulátu ke stažení zde.

Technologii výroby a výhody originálního TPV granulátu ke stažení zde.

TPV se v současnosti používá po celém světe a nahrazuje tradiční granulát EPDM např. v Austrálii,  Rusku, Skandinávii, v západní a východní Evropě, Jižní Americe, Kanadě, Izraeli, Africe, Turecku, na Středním a Dálném Východě. Největším uživatelem TPV jsou pak Spojené státy americké.

 

Hlavní výhody TPV oproti EPDM

  • TPV poskytuje daleko větší odolnost proti UV záření a lepší stabilitu barev, než veškeré jiné dosud testované materiály. U TPV prakticky nedochází vlivem času k vyblednutí barev.
  • TPV má lepší mechanické vlastnosti - vyšší obsah polymerů, vyšší pevnost v tahu, vyšší tažnost a menší tvrdost.
  • TPV neobsahuje žádné škodlivé materiály, které by ohrožovaly zdraví lidí nebo zvířat, ani životní prostředí.
  • TPV během doby netvrdne, nepraská ani se nedrolí tak jako EPDM. 
  • TPV je vysoce vodopropustný povrch a má vynikající drenážní vlastnosti.
  • Barevné granule TPV se vyrábějí v produkčním reaktoru bez přerušení výroby, zatímco většina EPDM se vyrábí v jednotlivých dávkách/cyklech. Tento systém umožňuje lepší trvalou konzistentnost barevného podání i velikost granulí při zkoušce zrnitosti proséváním.
  • Při výrobě nevzniká absolutně žádný prach → menší spotřeba pojiva.
  • TPV se vyrábí z panenského polymeru (ne z recyklátu) za použití prvotřídních surovin - špičkových UV stabilizátorů, pigmentů a antioxidantů. 

 

Granulát TPV je certifikován a používá se na celém světě při instalaci sportovních povrchů a atletických drah a to včetně systémů Polytan a Conica. TPV je komplexně testovaný a prověřený tak, že splňuje mezinárodně uznávané normy pro použití na sportovištích a hřištích. Materiál TPV je komplexně testován jak pro účely sportovišť a hřišť, tak pro použití jako vsyp do umělých trávníků 3. generace (použit např. na stadionu Spartak Arena v Moskvě).

Velice si vážíme spolupráce s firmou Rosehill TPV Ltd. Ta o naší vzájemné spolupráci zveřejnila na svých nových webových stránkách článek. Zde mimo jiné uveřejňuje i několik fotek z realizace - Sportovní areál "Duhovka" v Líbeznicích, anebo víceúčelové a nohejbalové hřiště v Šestajovicích. Celý článek v angličtině si můžete přečíst zde.

 

 

   

 

Granulát TPV má prakticky u všech barev tak vysoukou UV stabilitu a odolnost, že se používá v zemích s nejdelším a nejslilnějším slunečním zářením na světě:

Podívejte se na video, ve kterém se TPV pryžový granulát zahřeje na teplotu vyšší než 130° C a pak je testován. Materiál ani za takto extrémních podmínek nezanechává na bílém papíře naprosto žádné stopy, neztrácí svůj tvar, barvu ani svou pružnost. Je zřejmé, že teplota 130° C je extrém i s ohledem na nejpřísnější modely globálního oteplování, avšak pokus jasně dokazuje, že vysoce odolný granulát TPV je vhodný téměř do jakýchkoliv klimatických podmínek.

Zpět na novinky