GEZOLAN (Švýcarsko)

GEZOLAN (Švýcarsko)


Švýcarský výrobce EPDM granulátu špičkové kvality. Granulát je určený na atletiku, školní hřiště, tenisové kurty, či házenou. Více na www.gezolan.ch


Produkce

Firma vyrobí ročně neuvěřitelných 13 tisíc tun EPDM granulátu té nejvyšší možné kvality. 50 zaměstnanců firmy zajišťuje nepřetržitou výrobu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Mezi největší trhy pak patří USA (atletické tratě škol) a Střední východ (především Irák – opravy a budování nových sportovišť ve válkou zničené zemi). V současné době probíhá výroba na plné obrátky, aby mohli být v nastávající stavební sezóně uspokojeni všichni odběratelé.
     
 

Kvalita

Firma Gezolan disponuje vlastním špičkových zařízením na testování odolnosti EPDM granulátu vůči rozmarům počasí. Urychlovač, který dokáže simulovat 10 tisíce hodin deště, mrazu, vlhka či slunečního záření, je nezbytnou součástí vybavení laboratoře. Kupodivu je to právě UV záření, které daleko nejvíce ničí EPDM granulát. Testy jednoznačně prokázaly, že konkurenční výrobky nemohou v žádném případě soupeřit s UV stabilitou EPDM granulátů produkovaných firmou Gezolan. Atletická hřiště i tratě tak zůstávají i po letech používání v naprosto perfektním stavu, barvy nevybledávají, granulát se nedrolí.
 

 


Obsah polymerů (EPDM)

Kvalita EPDM granulátu firmy Gezolan je naprosto špičková. Granulát obsahuje 22 % EPDM. EPDM je jednou z nejdůležitějších složek granulátu. Zajišťuje jeho UV stabilitu, mrazuvzdornost a kvalitu. Při testech granulátů konkurenčních firem byl zjištěn obsah EPDM mezi 14.5 – 17 %.  Takovýto granulát nesplňuje ani normy některých států EU, přesto je dovážen (Polsko, Čína) a používám při výstavbě sportovišť. Výsledná sportoviště vypadají dobře a fungují možná první rok, potom ale materiál podřadné kvality rychle ztrácí své vlastnosti, vybledává a začíná se rozpadat. Důkazem výjimečné kvality granulátu firmy Gezolan je i následující fakt: Turecká vláda byla natolik šokována špatnou kvalitou sportovišť vybudovaných na svém území, že výslovně zakázala používání jiného EPDM materiálu než toho od firmy Gezolan a německé firmy Melos.
 

 

Prach

Granulát Gezolan obsahuje daleko méně než 1 % prachu!! Tohoto vynikajícího výsledku je dosaženo především unikátním způsobem výroby samotného granulátu. Před samotnou granulací je již vulkanizovaný produkt rozdělen na velmi malé kousky (viz obrázky dole). Ty se navíc myjí, aby se zbavily přebytečného prachu. Zbylý prach je po granulování ještě dále oddělován speciální metodou a nachází další uplatnění v průmyslu. U levnějších konkurenčních výrobků z Polska a Číny není prach prakticky žádným způsobem speciálně odstraňován, neboť je tato procedura finančně a technicky velice náročná.  V praxi to pak u těchto výrobků vypadá tak, že jsou velmi silné, asi 30cm široké pláty po vulkanizaci následně řezány speciálními noži na granulát. Nože se kvůli silným a velmi tvrdým plátům poměrně rychle tupí a řezání je neefektivní. Vedlejším produktem je tedy i značné množství přebytečného prachu. Tenhle problém je technikou výroby ve firmě Gezolan prakticky vyloučen. Malé kousky jou pro nože daleko stravitelnější, nože se netupí, řezání je efektivní, prach prakticky nevzniká.

Prach je veřejným nepřítelem granulátu číslo 1!! Při instalaci na sebe váže příliš mnoho pojiva (lepidla), čímž výrazně stoupá i jeho spotřeba a potažmo cena výsledného povrchu. Navíc granulát nedrží kvůli prachu tak dobře pohromadě, má menší životnost a horší vlastnosti. S granulátem bez obsahu prachu se daleko snáze manipuluje i při samotné instalaci povrchu.

     

Cena

EPDM granulát od Gezolanu je asi o 20 % dražší než konkurenční výrobky dovážené z Polska a Číny. Je tu ale jedno velké ALE! Testy jednoznačně prokázaly, že na zaplnění odměrného válce o objemu 1 litru je zapotřebí 646 g granulátu Gezolan. U konkurence se pohybuje množství potřebného granulátu v rozmezí mezi 720 – 734 g granulátu. Granulát Gezolan tak má o více jak 13 % větší objem. Z tohoto jednoznačně vyplývá (a naše zkušenosti při instalaci to jenom potvrzují), že se stejným množstvím (v kg) granulátu Gezolan pokryjete daleko větší plochu v m2 než s konkurenčními výrobky z Polska nebo Číny. Cena za kg je tedy daleko výhodnější díky většímu objemu granulátu Gezolan, a tím pádem asi jen o 10 % vyšší než u konkurence. Kvalitativně je však výsledek dosažený s granulátem Gezolan prakticky nesrovnatelný s konkurencí. 

Při jednání s Rogerem Nollem z Gezolanu se nám podařilo nastínit i další možnosti zdokonalení spolupráce v oblasti logistiky, dopravy a skladování EPDM granulátu dováženého ze Švýcarska do ČR, což by se mělo v budoucnu výrazně projevit i na rychlosti a ceně dodávek.
 

 

 

Podtrženo sečteno - hlavní důvody proč používat EPDM granulát od GEZOLANu:

  • Hustota (poměr objem / hmotnost).
  • Skvělý poměr cena / výkon díky vysokému poměru kg / objem.
  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům, UV záření a ozónu, mrazu a teplu.
  • Dlouhotrvající elasticita, barevná stálost, trvanlivost.
  • Vysoký obsah polymerů (EPDM).
  • Absence prachu.
  • Vysoká odolnost proti přetržení i tažnost do přetržení.
  • Optimální křivka zrnitosti - bezproblémová instalace finišerem.
  • Ekologický a šetrný k přírodě, švýcarská kvalita.

 

Gezolan barvy    Gezolan promo materiály Eng    Gezolan Technical Data Sheets

 

Závěrem bychom chtěli alespoň touto cestou říct následující: Nesmírně nás mrzí to, že evropský trh se sportovními povrchy doslova ničí levné produkty dovážené z Polska a Číny. Náš český trh bohužel nevyjímaje. Sportoviště postavená z těchto materiálů se mnohdy již po roce či dvou rozpadají a je potřeba do nich opět investovat anebo je znovu úplně přestavovat. Tomuto trendu bohužel napomáhá i systém veřejných zakázek v česku, kdy JEDINÝM kritériem je nejnižší cena. Teprve následující roky prokážou, jak nekvalitní sportoviště se u nás stavějí a že peníze daňových poplatníků se doslova vyhazují z oken. Snad brzy povolaní lidé pochopí, že ne vždy je nejnižší cena tím správným měřítkem. U sportovních staveb to (bohužel) platí dvojnásobek.
Zpět na partnery